Nap mint nap hallok történeteket gyerekekről, pelenkázásról. Olvasok fórumokat, de az én edzett lelkemnek is van olyan történet, amikor bizony fel kell vennem a pókerarcot, mert mély döbbenet ülne ki a képemre máskülönben.
Az szinte mindennapos, amikor egymás között cserélgetik a linkeket a műanyag mamák, hogy hol olcsóbb a pelenka. Oké, tényleg marha drága, egy márkásabb simán van 70 forint/darab. Persze azt is szidják, hogy már régen nem olyan a minősége, meg újítottak a vastagságán és azóta semmit nem ér stb. stb.
Van a gagyi-mami kategória, amikor 30-35 forintos pelenkákat vesznek, mert az „csúcs szuper” minőség, ahhoz képest… Mihez??? Könyörgöm!!! Ha a 70 forintosban is találtok kifogásolnivalót, pedig az elvileg minőségi, akkor vajon mi lehet a silányban? Elszörnyedve olvasom a hülye szövegeket, amivel próbálják meggyőzni a többieket, igazolva ezzel a „helyes” döntésüket, hiszen egy 100 darabos pelenka milyen sokáig elég és csak 3500 Ft.
Mindent megértek. Egy kisgyermekes családban igenis sokba kerül a pelenka, ez a legnagyobb kiadás. De ezek az anyák nem gondolnak bele, hogy mennyi káros, ártalmas, mérgező anyag van egyébként is a pelenkákban?
A gyerekedről van szó!!!! Akinek igyekszel a legjobbat adni mindenből, akkor erre miért nem figyelsz? Számtalan betegség, kiütés, fertőzés visszavezethető a pelenkára. Ne legyen mindegy.
Na de ami a mai írást ihlette, kicsit más tészta.
Amikor készült a könyvem különösen figyeltem a pelenkás sztorikra. Az egyik műanyag mama elmesélte, hogy napi 2 pelenkát használ a 9 hónapos gyerekénél. Hát akárhogy számolgattam, mi akkoriban legalább 6-8 moshatót használtunk, szóval sehogy sem jött ki ez a két darab. Elmondta, hogy ő mossa a pelenkákat (igen, az eldobhatót) és így nappal is egy fogy, meg este is. Körülbelül a hónap felétől megy ez így, mert addigra elfogy minden pénz otthon.
A másik történettel nemrég találkoztam, nem mondok pontosabbat, mert könnyen beazonosítható lenne a személy. Éppen nagy magyarázásban voltam, hogy milyen pelenka van a kezemben, melyik része micsoda, mi hova kerül, amikor megfogtam a kakifogó betétet. Erre felkiált egy idősebb nő, hogy az ő lánya ugyanilyet használ a pelenkába.
Mondom de jó, ők is moshatóznak?
Mondja, hogy ők nem, hanem eldobhatót használnak és abba teszi bele a papírbetétet. Na elkezdtem meséltetni a mamát és kiderült, hogy tök ugyanúgy jár el az eldobhatóval, mint a mosható esetében. Azaz amikor kaki van, akkor összefogja a kendőt, kidobja a WC-be, az eldobhatót meg kimossa (!!!!!!) ha még menthető. Ha csak pisis, akkor nem foglalkozik vele (!!!!), hanem visszaadja a gyerekre!!!
Most komolyan! Ez már nálam a gyerekbántalmazás kategória. Nehogy azt gondold, hogy mélyszegénységben élőkről van szó, nem igaz, mert azok pelenkát sem adnak a gyerekre és ezt még mindig jobb megoldásnak tartom, mint ezt a kimosós variációt.
Felajánlottam mindkét esetben, hogy küldök moshat pelenkát, végülis ugyanazt csinálják mint én vagy te. De visszautasítottak, méghozzá olyan hangnemben, hogy még én éreztem magam rosszul. „Ők nem fognak a szarban turkálni… „
Szóval kell a pókerarc. Próbálok nagyon megértő lenni, de amikor védtelen gyerekekről van szó, akkor marha nehéz. Milyen élete lesz vajon? Lehet, hogy „csak” 3 évet van pelenkában az egész élete során, de olyan sok mindenre van kihatással az a néhány pelenkás év. Ha ilyennel találkoztok, ne menjetek el szó nélkül mellette, de ne is vitatkozzatok. Ők egy más világ… (sajnos) Remélem soha nem lesznek többség.
Kellemes napot kívánok!
Zsuzsi