Hmmm….
Aki ezt szokta mondani nekem, arról már tudom, hogy rutinosabb vitatkozó, na de engem sem kell félteni. 😉
Vettem a fáradtságot és kiszámoltam, hogy mennyibe kerül a pelenkák mosása, beleértve az elhasznált áramot, vizet, mosószert, csatornadíjat. Ezt már megosztottam veled, de ha lemaradtál róla, akkor ITT újra elolvashatod.
Viszont tisztában vagy vele, hogy a műanyag pelenka előállítása során mennyi fát vágnak ki, mennyi áramot használnak el?
Itt a válasz:
- Legalább négy és fél fa kivágása szükséges csak egy újszülött pelenkamennyiségének előállításához
- Az eldobható pelenkák lebomlása akár 500 évig is eltarthat
- Az eldobható pelenka felhasználása az elmúlt 20 évben fokozatosan nőtt a jóléti társadalmakban
- Nagy Britanniában több mint 8 millió eldobható pelenkát használnak el nap, mint nap
- Egyetlen egy kisbaba felhasznált pelenkamennyisége akár 40 szemeteszsákot megtölthet egy év leforgása alatt
Megoldás a pazarlásra??? Hát persze, hogy a mosható. 😉
Megdöbbentő adatok ezek főleg úgy, hogy a világon szinte sehol sem megoldott a használt pelenkák újrahasznosítása.
Van egy laskagomba faj, ami képes a használt (de átmosott) műanyag pelenkát 3 hónap alatt teljesen lebontani, amiután a gomba fogyasztható is. Persze az onnantól gusztus kérdése és nem is túl gyors megoldás ebben a témában, hiszen naponta hihetetlen mennyiségű használt pelenka keletkezik. Sajnos Magyarországon ilyen jellegű felmérés még nem született, de Angliából van egy 2010-es adatom, miszerint ott évi 800 000 tonna pelenka kerül a szemétlerakókba.
Szintén az Egyesült Királyságban működésbe lépett az ország első kifejezetten pelenkák újrahasznosítására szakosodott üzeme. A beruházást végző cég elnök-vezérigazgatója szerint évi 36.000 tonna hulladékként eldobott pelenka eltakarításához járul majd hozzá a Birmingham közelében felépülő üzem.
Az eldobható pelenkák különböző, nehezen kezelhető műanyagokat tartalmaznak, mint a különlegesen nagy nedvszívó képességű polimerek, melyek kezelése és eltávolítása kifejezetten nehéz feladat. A feldolgozás során ezeket az anyagokat szétválasztják egymástól, majd újrafeldolgozásra alkalmas formára alakítják őket. Az így nyert alapanyagokból például műanyag tetőcserepeket gyártanak. A feldolgozás során keletkező szerves hulladékból pedig villamos energiát állítanak elő, amely képes fedezni az üzem működését, továbbá a lakossági hálózatba is képes villamosenergiát juttatni. Így ahelyett hogy az eldobható pelenkák a szeméttelepre kerülnének, újrahasznosított anyagokként visszakerülnek a termelésbe és megújuló energiát is termelnek. (forrás: aeco.hu 2014)
Budapesten, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. elmondása szerint, a szemétbe került eldobható pelenkák 60%-át elégetik, a maradék 40%-ot szeméttelepen tárolják. (Forrás: koronageneracio.hu)
Sajnos ahogy a számok mutatják egyelőre még mindig jelentős a fel nem dolgozott pelenkák mennyisége, de azért megvan az irány.
Ez a te felelősséged is… 😉
Ha írnál nekem, ide írj: kapcsolat@moshatopelenkakucko.hu
Kellemes napot kívánok!
Ági